Czosnów: Pomnik Orła został odsłonięty

Społeczny komitet odbudowy pomnika Orła  od ponad 2 lat zbierał środki, aby w Stulecie Niepodległości przywrócić zapomniany zabytek. Udało się! 20 października odsłonięto pomnik Orła w Czosnowie. Jednym ze sposobów zdobycia środków na odbudowę pomnika, jest Bieg Orła w Czosnowie, którego trzecia edycja będzie miała miejsce 4 listopada br.

Marcin Manowski, nowo wybrany Radny Powiatu Nowodworskiego i członek Komitetu Społecznego „Orzeł” napisał na jednym z portali społecznościowych:
Szanowni Państwo!
Po blisko 3 latach starań wzruszony jestem mogąc Państwa poinformować, że to co sobie założyliśmy jako Komitet Społeczny „Orzeł” udało się zrealizować.
Dzięki ofiarności wielu osób dziś jesteśmy dumni, że przywróciliśmy naszej Gminie Orła zrywającego kajdany – symbolu Polskiej niepodległości…
Zaczęło się w lipcu 2015 roku kiedy to połączyły się dwa elementy układanki w osobach Ewy Zygmunt i Sławomira Kalińskiego. Ewa posiadała wiedzę o zniszczonym w czasie II wojny światowej niepodległościowym czosnowskim pomniku przedstawiającym Orła zrywającego kajdany i postanowiła odnaleźć jego zdjęcie. Sławek posiadał w swoich zbiorach fotokopię zdjęcia takiegoż pomnika i szukał wiedzy, gdzie ów pomnik stał.
Jak to we współczesnym świecie bywa Ewa natrafiła na zdjęcie w internecie, a przez nie na Sławka, który zaprowadził ją do właścicielki oryginalnej fotografii – Krystyny Szyperskiej. Wcześniej w strażackiej rodzinie Wartałowiczów potwierdzono, że kopia zdjęcia którą dysponował Sławek przedstawia pomnik z Czosnowa. To właśnie w tym dniu wypowiedziano na głos pytanie: a może by tak odbudować pomnik? To doprowadziło nas do zawiązania Komitetu Społecznego „Orzeł”.
Pani Krystyna Szyperska nie może być dziś z nami, ale zdecydowanie mocno zapisała się w naszej lokalnej historii. Przekazała za pośrednictwem Komitetu kopię swojej rodzinnej pamiątki na ręce Pana Wójta, Kierownik Biblioteki i Zastępcy Prezesa OSP w Czosnowie.
Już na samym początku oficjalnej działalności Komitetu mieliśmy oczy zwrócone w kierunku 2018 roku. Ten rok jest szczególny nie tylko ze względu na setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski. W tym roku przypada również setna rocznica zawiązania Ochotniczej Straży Pożarnej w Czosnowie, której pierwsi druhowie finansowali pomnik Orła. 2018 rok to również dziewięćdziesiąta rocznica odsłonięcia pomnika Orła.
Dziś – podobnie, jak społeczność Czosnowa z 1928 – połączeni we wspólnym celu odsłonimy pomnik niepodległości.
Dziękuję Wam wszystkim, którzyście otworzyli swoje serca i dali się porwać Orłu. Można powiedzieć, że został on odlany z naszego trudu, potu, prywatnego czasu, talentów i możliwości.
Pełna fotorelacja na:
https://www.facebook.com/orzel1928/
Zdj.  Piotr Weldon Abramczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *