Poprawa bezpieczeństwa na drodze powiatowej nr 2405W (ulice Prosta oraz Wojska Polskiego)

Droga powiatowa 2405W, czyli ulica Prosta i Wojska Polskiego biegnąca przez wsie: Dobrzyń, Augustówek, Małocice, Jesionkę, Janów-Mikołajówek oraz Sowią Wolę to bardzo długi (prawie 7 kilometrowy) odcinek prostej drogi. Przebiega przez obszar zabudowany z ograniczeniem prędkości do 50 km/h, na którym kierowcy notorycznie przekraczają w znacznym stopniu prędkość.

Przy drogach tych mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi, mieści się szkoła oraz przedszkole. Tylko w ubiegłym roku (2017) policja odnotowała na ulicy Prostej oraz Wojska Polskiego  20 zdarzeń drogowych (wypadki i kolizje). Stanowi to 11 % wszystkich zdarzeń drogowych odnotowanych w Gminie Czosnów na obszarze wiejskim (dane uzyskane z Wydziału Ruchu Drogowego KPP Nowy Dwór Mazowiecki). A to nie wszystkie wypadki do jakich doszło w minionym roku na tym odcinku. Miało miejsce również wiele mniej poważnych zdarzeń, które nie zostały zawarte w statystykach policyjnych, ponieważ policja nie była do nich wzywana.

Przekraczanie prędkości przez kierowców samochodów osobowych to nie jedyny problem na wskazanych drogach. Od wprowadzenia systemu Viatoll na drodze krajowej S7, kierowcy samochodów ciężarowych chcąc ominąć część płatnych odcinków wybierają ulicę Prosta oraz Wojska Polskiego łamiąc przepisy poprzez niestosowanie się do znaku B-18 (zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad 10 ton).

W trosce o poprawę bezpieczeństwa na drodze powiatowej nr 2405W w roku 2017 zbierane były podpisy mieszkańców pod petycją o wybudowanie liniowych progów zwalniających płytowych lub (ze względu na kursowanie autobusowej komunikacji pasażerskiej) wyspowych progów zwalniających.

Petycja wraz z zebranymi podpisami została złożona do Zarządu Powiatu Nowodworskiego, który przychylił się do złożonego wniosku.Władze Powiatowe zapewniły również, że mając na względzie bezpieczeństwo użytkowników drogi w 2018 roku będą sukcesywnie (w miarę posiadanych środków na bieżące utrzymanie dróg powiatowych) montowane progi zwalniające.

Autor: Kazimierz Wybranowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *