Sejm uczcił minutą ciszy ofiary niemieckiego obozu w Pomiechówku

Sejm podczas środowego posiedzenia uczcił minutą ciszy ofiary niemieckiego obozu, który mieścił się na terenie Fortu III w Pomiechówku. Historycy szacują, że mogło przejść przez niego od 50 do 100 tysięcy więźniów, głównie Polaków i Żydów, zaś zamordowanych mogło zostać od 15 do 60 tysięcy ludzi. 

„W czasie drugiej wojny światowej na terenie III fortu twierdzy Modlin w Pomiechówku mieścił się hitlerowski obóz karno-śledczy, miejsce kaźni przetrzymywanych więźniów w tym Żydów z północnego Mazowsza i członków polskich organizacji podziemnych” – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Fort III Pomiechówek to kilka hektarów ziemi otoczonej murem i przerażające podziemne lochy. Lochy zimne, wilgotne i bez okien. To zapomniane miejsce kaźni tysięcy Polaków – ofiar niemieckiego terroru. Miejsce w którym w zbiorowych grobach, na porośniętej trawą i krzakami łące, spoczywają mężczyźni, kobiety i dzieci. Zamordowani to działacze Polskiego Państwa Podziemnego, duchowni i zwykli mieszkańcy Mazowsza. Wśród zamordowanych polskich obywateli jest też wielu Żydów. Pamięć o ofiarach przemija. Żyją już ostatni świadkowie tragicznych dni. Do serc i sumień niewielu odwiedzających Fort III krzyczą jedynie napisy wyryte na ścianach lochów. Nieme świadectwa zbrodni, pozostawione przez idących na śmierć więźniów.

Źródło:

https://www.forttrzecipomiechowek.org/

Kamil Janczarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *