Święto Niepodległości: W całym powiecie śpiewali Hymn Państwowy

W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości od morza do Tatr zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego! Nie mogło być inaczej również w naszym powiecie!

W Czosnowie Mazurka Dąbrowskiego odśpiewano pod odsłoniętym kilka tygodni temu pomnikiem Orła Niepodległości. Radny Powiatowy Marcin Manowski, mieszkaniec Czosnowa napisał na jednym z portali społecznościowych:

Dziś, z ust wspólnoty mieszkańców Gminy Czosnów popłynęły słowa Mazurka Dąbrowskiego pod Pomnikiem Orła Niepodległości. Jakże wielka radość napełnia moje serce jak i zapewne wszystkich członków Komitetu Społecznego Orzeł, że dzieło które stworzyliśmy nie tylko zdobi Nasza gminę ale rozpala patriotyzm wśród mieszkańców. Dziękujemy organizatorom uroczystości jak i wszystkim, którzy się zgromadzili. Myślę, że w kolejne rocznice również będziemy się spotykać przy Orle Niepodległości

W Zakroczymiu Hymn Państwowy został odśpiewany w kościele parafialnym. W ten wyjątkowy sposób zaczęła się msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie odbył się koncert patriotyczny. Zgromadzeni mogli wysłuchać znanych pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu wybitnych artystów. Wcześniej przez władze samorządowe i mieszkańców zostały złożone kwiaty na pomniku obrońców niepodległości z września 1939 i pod pomnikiem latarnią.

Nie udało nam się ustalić gdzie i w jakiej formie Hymn został odśpiewany w stolicy naszego powiatu – Nowym Dworze Mazowieckim. Należy jednak zwrócić uwagę na piękną paradę, która obyła się 10.11.2018. Marszowi, który wyruszył z kościoła do pomnika Józefa Piłsudskiego przewodził nie kto inny jak sam Naczelnik 😉 Na uwagę zasługują również iluminacje, które mogliśmy podziwiać na budynkach użyteczności publicznej. W dniu 10.11.2018 roku odbył się koncert zespołu „Forteca”, który słynie z patriotycznego rocka, oraz lokalnej grupy muzycznej „Same Trzaski”.

W Pomiechówku uroczystości rozpoczeły się od zasadzenia Dębu Niepodległości, nadano mu imię Józef – ku czci Marszałka. Następnie stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę zostało uświetnione w Ośrodku Kultury PomPA przez organizację Konkursu Wiedzy o Pomiechówku. Na zakończenie odbył się koncert „Dla Niepodległej”.

W niedzielę, 11 listopada o 16:15 odbyły się uroczystości na cmentarzu parafialnym w Nasielsku. Po zabraniu głosu przez burmistrza, została odmówiona dziesiątka różańca w intencji poległych żołnierzy i odśpiewano Hymn Narodowy. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów na grobie. Posterunek honorowy wystawili tego dnia żołnierze z 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia. Z cmentarza do kościoła uczestnicy przemaszerowali z pochodniami i flagami w dłoniach. Następnie odbyła się msza święta w Intencji Ojczyzny i Gminy Nasielsk. Tego dnia mieszkańcy mieli okazję wysłuchać koncertu przygotowanego specjalnie z okazji święta odzyskania Niepodległości przez nasielski chór „Lira” oraz występu nasielskiej Orkiestry Dętej.

W Leoncinie 11 listopada o godz. 12.00 w kościele parafii Św. Małgorzaty DiM odbyła się uroczysta Msza św. patriotyczna w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo poprzedzone zostało występem uczniów ze Szkoły Podstawowej w Głusku oraz wspólnym wykonaniem Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Po Mszy św. delegacje złożyła wiązanki przed pomnikiem przy pl. Kobendzy.
W  Szkole Podstawowej w Leoncinie wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć wystawę pamiątek z okresu odzyskania niepodległości.

Niech żyje Polska!

 

Autor: Kamil Janczarek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *