Zakroczym: Uroczystość przekazania nowego sztandaru szkole podstawowej im. Pomnik Wdzięczności

W sobotę 19.05.2018 roku Rada Rodziców przekazała nowy sztandar szkole podstawowej im. Pomnik Wdzięczności w Zakroczymiu. Nowy sztandar powstał w związku ze zmianą, a właściwie powrotem patrona szkoły z lat pięćdziesiątych XX wieku. Szkoła powróciła do pierwotnego imienia, „aby bezpośrednio nawiązać do tradycji, historii i lokalnej tożsamości”.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej, oraz poświęcenia nowego sztandaru w kościele parafialnym w Zakroczymiu pod wezwaniem św. Krzyża. Poświęcenia dokonał ks. kanonik Witold Godleś. Następnie w uroczystym przemarszu sztandar został przeniesiony na teren szkoły, gdzie odbyło się uroczyste przekazanie go przez Radę Rodziców na ręce Pani Dyrektor, Ewy Szwoch, która następnie przekazała go uczniom. Uczniowie złożyli również uroczyste ślubowanie.

Podczas uroczystości kilka słów do uczniów, pedagogów i zgromadzonych gości powiedzieli między innymi burmistrz Artur Ciecierski, vice-starosta Paweł Calak, radny Maciej Kostrzewski, wieloletni nauczyciel i dyrektor szkoły pan Kazimierz Szczerbatko, córka pierwszego kierownika szkoły Tadeusza Hanzlika i dyrektor Ewa Szwoch.

Burmistrz Artur Ciecierski w swoim przemówieniu podkreślił rangę wydarzenia. Odniósł się również do nowej nazwy szkoły (…) Żeby zrozumieć tę nazwę trzeba poznać historię. Proszę w tym miejscu, przed tym żywym pomnikiem, proszę za pośrednictwem dyrekcji, wszystkich nauczycieli, aby chociaż raz w roku każde dziecko mogło posłuchać dlaczego ta szkoła nosi imię Pomnik Wdzięczności w Zakroczymiu. W tej nazwie ukryta jest bowiem tragedia związana z II wojną światową i Powstaniem Warszawskim. W tej nazwie jest miłość polegająca na chęci ratowania tego co dla nas najcenniejsze – ludzkiego życia. W tej nazwie jest wreszcie ogromna wdzięczność za uratowanie życia. Ludzi, którzy w ramach tejże wdzięczności dla społeczności Zakroczymia i jej dzieci odbudowali tę szkołę (…).

Po części oficjalnej uczestnicy tej ważnej i pięknej uroczystości udali się na część artystyczną, przygotowaną przez uczniów i pedagogów szkoły podstawowej im. Pomnik Wdzięczności. Dzieci i młodzież z zakroczymskiej szkoły przygotowały spektakl niezwykle wzruszający i o dużej wartości historycznej. Wykonanie pieśni „Dziś idę walczyć, Mamo” wycisnęło łzy u niejednego z widzów.

Dlaczego im. Pomnik Wdzięczności

Jak można przeczytać na ulotce rozdawanej podczas uroczystości:

„W roku 1944 do miasta deportowano wiele tysięcy mężczyzn z Powstania Warszawskiego i umieszczono ich w Forcie nr I. Zakroczymianie po kryjomu zaczęli nieść pomoc  więźniom; zawozili słomę na posłanie, wodę, żywność …

Osadzeni przez Niemców w Forcie Twierdzy Zakroczymskiej mężczyźni w dowód wdzięczności  miejscowej ludności za okazaną pomoc, dzięki której przeżyli, rozpoczęli budowę szkoły. Inicjatorem tych działań był Piotr Zapart. Oddanie do użytku szkoły, nazwanej „Pomnik Wdzięczności” nastąpiło 16 kwietnia 1950 roku”.

Nowa nazwa szkoły, jest tak naprawdę powrotem do pierwotnej wersji. To właśnie Ci , co ją odbudowali chcieli by nosiła im. Pomnik Wdzięczności. Dopiero czternaści lat później nadano jej nazwę „Bojowników o Wolność i Demokrację”.

Jak można przeczytać w ulotce:

„Nasza społeczność szkolna powraca do pierwotnego imienia, aby bezpośrednio nawiązać do tradycji, historii i lokalnej tożsamość. Symboliczny charakter nazwy odwołuje się do takich wartości jak: humanitaryzm, heroizm, poświęcenie, a bezpośrednie pochodzenie wyrazu „pomnik” od staropolskiego słowa „pamiętać” – „pomnieć” jest rodzajem hołdu złożonego tym, którzy przyczynili się do powstania budynku”.

Więcej na temat historii „Rodziny Zakroczymskiej” i historii odbudowy szkoły możecie przeczytać w naszym artykule:

„Powstanie Warszawskie to nie tylko śmierć. Historia Rodziny Zakroczymskiej” link: http://kurierndm.pl/powstanie-warszawskie-to-nie-tylko-smierc-historia-rodziny-zakroczymskiej/

Galeria:

Autor: Kamil Janczarek

 

Jeden komentarz do “Zakroczym: Uroczystość przekazania nowego sztandaru szkole podstawowej im. Pomnik Wdzięczności”

  1. Fantɑstic beat ! I wouⅼd ⅼike to аppгentice while you amend your
    website, how сould i subscribe for a blog website? The aϲcount helped me a acceptaЬle deal.
    I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered Ƅright
    clear idea

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *